madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I’ll give brainlist also c is wrong A prominent Georgian who came up with the term "New South” was Henry Grady. John Gordon. Booker T. Washington. John Pemberto
Which of the following is a pure substance that cannot be broken down by a chemical reaction? -a compound -a mixture -an element -a molecule
solve 2x^2 - 12x + 20 = 0
Which of the following is NOT a reason for Imperialism? A the need for a stable government and as strong industrial economy B social Darwinism C a place to se
write the slope intercept form of the equation of each line​
Decide whether the following statements are Run On sentences or Sentence Fragments. Then, fix them and make them academic and interesting sentences. Remember to
What were some of the causes for the farmers’ economic problems?
Found mainly in the Gulf of Mexico, what is Mexico's most important natural resource? A. coal B. oil C. gold D. Copper
Ben ran for president of his class. If there are 410 students and he received 70% of the vote, how many students voted for Ben?​