joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line with an x-intercept of 4 and an y-intercept of -2
The circumference of a circle is 43.96 kilometers. What is the circle's diameter?
What’s the correct answer
what is a upper level ozone
50 POINTS + BRAINLIEST Hey, I will be really happy If you help me with this. the best answer gets brainliest. Also, for some questions you can write two options
Look at the picture, and imagine what is happening in this scene. Which stage directions would you give to tell the actors what to do next? (man gets up to da
I don’t know how to identify this
I don’t know how to identify this
PLS HELP FAST AS U CAN
What was the speaking exam like last year for AQA German (GCSE)?