ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

punctuate the follwing line ice made from sugar milk and other ingidient
What is the answer to u/5+6=2 with work shown?
find the angle between vectors a =(1,2) and b = (1,-1/2). Brainliest for correct answer. Look at photo.
when did we discover the galilean satellites were ocean worlds
In 2009 dollars, u. S. Gdp was $1057 billion at the start of the great depression but fell to $778 billion by 1933. What percentage decline does this represent?
Name the image of C(6, –4) under a rotation 90 counter-clockwise about the origin. a. C(–4, –6) b. C(6, 4) c. C(–6, –4) d. C(4, 6)
Consider the following statements: 1. Due to a DNA replication error during gamete formation, a rabbit passes a mutated gene to its baby, and the baby has ligh
Assign an oxidation number to each element in the reaction. co(g) 2h2(g) → ch3oh(g) in co, the oxidation number of c is , and that of o is . in h2, the oxidatio
awdawddwawwwwwwwwwwwwwwwd dwd awdw w ddw
In your opinion, should movies include senses other than sight and sound? Why or why not?