tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

Which group of workers was most negatively affected by the increasing use of machines?
the product of 15 and 7 added to 8
Which is true? A 11.949 > 12.000 B 14.887 < 14.097 C 17.0010 > 17.0100 D 19.0929 < 19.7893
This is an example of plagiarism: Cindy writes in her paper that “the North won the Civil War” and does not cite her source. True False
4.07 Litre+1 1/5 litre+0.1litre= milliltrecan someone help me?
why and how do rivers change
What is 200% of 90? need to know working out to
What's 17= z- (-9) days
A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. A delivery of 5 large boxes and 3 small boxes has a total weight of 110 kilogr
What is the momentum of 200kg portable if it travels 50 meters in 5seconds