777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

If auto insurance cost $8.00 per $1,000 of coverage what is the cost to insure a car valued at 15,400?
What factors encouraged American economic growth in the decades after the civil war?
Using directly copied and cited source material word for word is known as A. quoting. B. paraphrasing. C. summarizing. D. plagiarizing.
Which one of the following statements is correct? A. An electron has a negative electrical charge. B. An electron has a neutral electrical charge. C. An electro
Graph the follow in equation
When land has been overfarmed or overgrazed, _______ occurs. A. wasteland B. deforestation C. desertification D. underdevelopment
difference between 21 1/4 - 18 2/4
sale amount 475.00 commission 6%
The maximum distance a molecule has been moved from its normal position by a wave is A. rarefaction. B. frequency. C. amplitude. D. compression.
How did seas influence the way many ancient Greeks lived?