27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

What shows that Heidi's Grandmother was kind to her?
A lot of ——— (gentle) is needed to look after a baby (suffix used)
Wearing Do you agree write an School ? unitorm essay. is very important​
Find the quotient and the remainder
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
x / 6/7 =3 2/5 solve to find x please help
Which is the first siimple molcules of food produced during photosynthesis?
How is Saul and Vine's relationship different after he returns for good?
The perimeter of a rectangle is 80x. The base is two times the height. In terms of x what are the dimensions of the rectangle
The recipe makes 12 miffins. You need 36.