ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

4. The rabbit population on a small Pacific island is approximated by: = 3000 1+200−0.4 with t measured in years since 1800. a. Graph P. Does the population le
Which of the following determines whether an ecosystem is healthy Choose the two that apply. a food chain with several members the number of organisms in an are
Name the part of the plant which attracts insects for pollinaton?Can sepals be answer for this? (cbse2024) /​
Find the compass direction of point A from point O in these diagrams. (a) N A TD) N 54° - E W- O W -E O S A 53° S ​
You roll a 6-sided die. What is P(less than 4)?
297/1000 in simplest form​
what is feaudralism??​
Compare and contrast the structure of plant and animal cell
What event outraged the British, both in the colonies and at home in England, and led to a change in the way they fought the French?
pls answer this I'm stuck on it