MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

sin A = 2 sin 30° cos 30°, then the value of A is​
1.) The population of two different cities, Milmo City and Ridge City, can each be modeled by linear equations. The equation Pm = (5/3)t + 2 defines the populat
Solve for x: [tex]\sf 4x+5=1+5x[/tex] Thanks
Introduce the types of rock which has fossils​
“12 Angry Men” what makes No.8 angry enough to pull something out of another juror’s hand?
John paid $60,000 to replace the roof on a warehouse he used in his business. In addition, he spent $12,500 to demolish and remove the old roof before he could
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
help pls and thank u
Add −12 + 7. Question 19 options: 5 −5 19 −19
i need help with math