EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the equation below? Round your answer to two decimal places.9 8x = 45.68A.x = 0.78B.x = 1.28C.x = 0.86D.x = 1.62
In the reaction 2 HgO --> 2 Hg + O2, how many moles of O2 are produced when 3.4 moles of HgO are decomposed?
An electric field is a field that exists around a _______, whereas electric field lines provide a model that indicates the field’s strength.charged objectcapaci
Please help me 2/3+ (-1/3)
-2.5 (-3 +4n + 8) how can i expand the expression
Need to write the formula and then make a graph for the following problem. Number of tablespoons T = the number of teaspoons X divided by3
The picture shows a pill capsule consisting of a cylinder with a hemisphere on either side. The hemispheres are congruent with a radius of 4millimeters. The hei
Not a timed or graded assignment. Need full work shown. Quick answer with work = amazing review
-2( 4 - 6h ) +9-8 - 12h + 9-12h + 1Explain the error in the work.
The square of the difference between a number n and eighty