piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

solve the proportion 5/12=y/15
Multiply. (7.1×104)⋅(4.8×103)
6. Which type of angle pair are LSM and OSN? A. Adjacent angles B. Linear pair C. Complementary angles D. Vertical angles 7. Which of the following statements a
Another name for the organization of African unity
An effect of the steamboat’s popularity was that... A) fewer people traveled by rail. B) steam locomotives became less popular. C) people began to build canals
Which expressions, when simplified, is equal to 5p
Evaluate 1/x^-2 for x = 7. A. -49 B. 1/49 C. 49
What is f(–3) for the function f(a) = –2a2 – 5a + 4?
You want to do research on how sugar affects attention in small children. Compare and contrast how this could be studied using the experimental and survey metho
What type of figurative language is observed in the following sentence? “So now Della’s beautiful hair dell about her rippling and shining like a cascade of bro