Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Plzzzz help don’t understand
(a): FInd the coordinates of the vertex (b): Find the intercept(s). For both the x- and y-intercepts, make sure to do the following: -If there is more than one,
Please help me ASAP! Thanks :)
One of the oldest surviving examples of sub-saharan art comes from the
which of the following refers to the excess water from rainfall that moves over land carrying sediment1.barrier beach2.gully3.runoff4.sandbar
I really need help here pleasep
_____ products use a technology called object linking and embedding (ole) that allows content to be treated as objects that can be inserted into different softw
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
A woman named Harriet Miller comes before a judge in a pretrial hearing. She pleads guilty to the charge of stealing money. Under the Sixth Amendment, what's
An electron is projected horizontally into the space between two oppositely charged metal plates. the electric field between the plates is 500.0 n/c, directed u