TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 29+ )
Otras preguntas
Work out 3\5 of 7? Working out will help too, thanks:)
Mixed economies are combinations of market and command economies and sometimes traditional economies. Which of the following economies are correctly called mixe
What are the five seas that are apart of Asia ?
What feature of Japan made it difficult to unify and govern? Many different religions Diverse and numerous immigrants Lacking communication with other nations C
Although dry regions may never be as densely populated as those near water, which of the following factors has led to increased populations in dry areas?
Let “x” be the number of apples in a barrel. Which of the following is the expression that represents one less than twice the number of apples in the barrel?
A rectangle’s length is seven inches more than its width. If “w” is the width of the rectangle, in inches, what is the length of the rectangle, in inches?
Which statement describes a goal of the Populists in the late 1800s? A. They pushed for lower tariffs on imported agricultural products. B. They campaigned for
The carbon footprint of an activity is used to assess environmental pollution. What does it measure?
What percent by mass of each chloroform molecule is composed of chlorine?