Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

What is one theme found in Walt Whitman's "I Hear America Singing"?
Why does Carnegie believe many in the US are interested in conquering the Philippines?
What’s the number?!!!!!!
I need help with this question of geometry
which ordered pair is a solution of the equation? equation (-4x+7=2y-3)
(03.02 LC) Lee la frase y escribe la forma del verbo en paréntesis. Read the sentence and write the correct form of the verb in parenthesis. Puedo sugerir la
What are the thirty- three errors
Grant was considered a successful leader because he ignored his past battles. he was promoted quickly. he wanted to learn from his mistakes. he knew how to run
Kiley can complete 3 math problems in 1 1/4 hours. How many can she complete in one hour
PLEASE HELP ME WRITE SPEECH OR POEM ON SOLE TRADER, PARTNERSHIP,FRANCHISE