sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

What did the Soviet Union gain from the Cuban Missile Crisis?
Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ... I need help….
I NEED HELP ASAPPPPP!!!!!
Solve for the vaule of x:- [tex]2x+3 = 5[/tex]
solve these quetions......
What is true about MOST Holocaust survivors? a. Most were unable to lead normal lives, ending up confined to psych wards. b. Most immersed themselves in work, f
Describe TWO different reasons that South Carolina’s rice plantations depended on enslaved Africans.
The newspaper headline on the left describes an event in U.S. history. Which parts of the national government cooperated to achieve the step announced in the he
Here are the fuel efficiencies (in mpg) of 15 new cars. 44, 41, 27, 22, 44, 36, 18, 23, 30, 19, 32, 16, 28, 21, 42 What is the percentage of these cars with a f
Research title about tourism industry?​