starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

How many beams will remain after he's built 1 floor? y= 700 - 24(x)
Wen was hiking on a 12-mile route. During the first 2 hours, his hiking speed was 3 mph. During the rest of the hike, his speed was 2 mph. How long did the enti
Find the measure of
how can you say legislature is a very important organ of the government​
Choose the best decimal representation for i 0.72 CLICK TO EXPAND 1.375 1.375 BALLOT 0.72
May I please receive help
Sam buys 3 pounds of apples for $6. What is the unit rate?
Find the equation of a line perpendicular to y=-4x that contains the point (-3, -4)
in 4/4 time signature a quarter note gets 1-bit what is the value of the quarter note in 6/8 time signature​
According to Bernoulli's Principle what statement below is How does a wing achieve lift? A.by forcing air to move faster over the top of the wing thus creating