shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP QUICK PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a race track has a length of 0.750 miles. How many inches is this? One mile equals 5280 feet
Match each scientific notation with the appropriate number
The total of monthly payments for a three-year loan is $22,317.12. The APR is 4%. How much money was originally borrowed?
What main text structure did Carrie use in paragraph 8, and why?
Dan buys candy that costs$5 per pound. He will spend at least $35 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?
Multiply 2(x+3)/x(x-1)*4x(x+2)/10(x+3)
Which is a Characteristic of a non elecrolyte​
how is the movie Noah ethical and moral?​
2. An object experiences an acceleration, g, when it is on the surface of a planet of radius R. What will be the acceleration on the object after it has been mo