kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

1. Mrs. Brown had $16 dollars in herwallet. After shopping at the store, shenow has $8. How much money didMrs. Brown spend at the store?​
What is the answer for y -1.44≤y+15
what is the reference angle for π/6
explain how negative signs can affect the direction of a graph of a square root function.
The fact that the vast majority of higher education in texas is provided by state government institutions demonstrates that _____.
Some scientific explanations are so well established that no new evidence is likely to alter them. The explanation becomes a scientific theory. In everyday lang
Suppose 0.981 g of iron (II) iodide is dissolved in 150. mL of a 35.0 m M aqueous solution of silver nitrate. Calculate the final molarity of iodide anion in th
The health care provider has prescribed amiodarone for a patient with ventricular dysrhythmias. Upon reviewing the patient's medical history, which statement by
Which of the following options uses the Guess tag correctly? Type A, B, or C in the box below. A) He's a former member of the National Association of [Governmen
What is the name of the enzyme used to make rna nucleotides