SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Use the chart to answer the question. Which battle is considered a turning point in the war? Date Battle Result April 19, 1775 Lexington-Concord Began the Revol
A student got a summer job at an electronics store. the student is given two different compensation plans. plan A pays a weekly salary $250 plus commission of $
The volume of the rectangular prism is 60x^3 + 145x^2 + 70x. Factor to find the possible expressions for length, width and height of the prism.
A landowner wishes to construct a fence around a small section of her property. The fence is rectangular and is 2003-04-05-00-00_files/i0180000.jpg meters wide
Unlike an animal's habitat, an animal's niche can be described by all of the following except
is the sacrifice involved in making one decision over another.
To which post did Theodore Roosevelt appoint William Howard Taft in 1904
write a fraction could multiply by the numver 2 and have a product greater than 2?
PLEASE HELP Which binomial is a factor of c^2+3c+2
HELP!! What was the name of the radical group that called for African Americans to arm themselves and called for a revolution? A) Congress of Racial Equality