herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

Complete the following questions. 4 x 5 - (2² - 2) = (18 ÷ 3) (3² - 7) =
sophia uses 3 3/4 cups of flour for each cake she makes. she has 10-pound bag of flour that costs $8.79 and contains 152 qyuarter cup servings sophia can make 1
When you check your pots and pans in your kitchen you will see that the most of Them are made of stainless steel or Aluminum.​
Sa mga lugar na Kung saan ang isang salita o grupo ng mga salita ay maaaring isalin sa iba pang paraan, ito ay binibigyang pansin sa talababa (footnote) sa pama
Answer to any will help ​
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
What allow the peripheral proteins?
The length of the three sides of a triangle are different prime numbers. If two sides have lengths 3 and 11, which of the following could be the length of the t
Which two are functions?
3/4(x+6) = -1/4x Explain how to solve the equation.