alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

how are maps used meaning
The membrane potential in an undisturbed cell is called its.
HELPP, solve for w, x, y, and z
Where in mexico can you buy clothes, music, books, and crafts?.
When Mr. P. drinks an 8-ounce glass of cola, how many teaspoons of sugar is he consuming if one teaspoon of sugar provides 4 grams of carbohydrate? a. 5 b. 8 1/
what is -7+4m+10=15-2m=
How to prevent pipes from bursting in freezing weather?.
HELP ME PLS I NEED HELP WITH THIS QUESTION
What effects can apostrophe have on a poem? choose four answers.
What is the value of this expression?12-3×(8-5) To solve this question use PEMDAS: ​