narinderhundal0 narinderhundal0
  • 03-12-2017
  • Mathematics
contestada

.The cake store is having a %25, percent off sale on all of its cakes. If the cake you want regularly costs $9, how much would you save with the discount?

Respuesta :

Mitchell8888
Mitchell8888 Mitchell8888
  • 03-12-2017
$2.25 because you have to multiply 9 by the percentage (0.25)
Answer Link
VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 03-12-2017
Hey You!

9 * 25% = 2.25

9 - 2.25 = 6.75

So, you would save $2.25 with the discount, and the final price would be $6.75
Answer Link

Otras preguntas

MT is a diameter of OE. Calculate the measure of AT. A. 24° B. 48° C. 96° D. 180° Need the answer, click the picture to see the thingy
Is it possible for an object to be in equilibrium (no net force), if only one force is acting on it? yes no
Select the correct answer. Which license is required for selling commodity future contracts? OA. series 6 O B. series 7 OC. series 3 OD series 26 O E. series 63
HELPPPPPP MEEEEEEEEEEEEEEEEEE PLEASSEEEEEEEE!!
Ultimately, it is the environment which influences natural selection and thus the evolution of populations
Which is the better buy? 5. 1 lb of apples for $1.98 or 3 lb for $6.95
In the future, will training and education become more or less desirable?
Jim Part 2 Homework Algebra more June 3rd
What is the pH of a solution that has a concentration of 1 X 10-3 hydrogen ions?
Find the volume of the rectangular pyramid below.