winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Question 2 (1 point) Kaya hears the doorbell ring, and opens it to find someone she doesn't recognize standing there. “May I help you?", Kaya asks. The person r
12) What is the degree of the resulting polynomial when a 3rd degree binomial is added to a 4th degree trinomial?
Hi! Need help with number 9
(10) Both red line and blue line trains left the station at 5:00 pm. If both trains run on schedule, what TIME will the red line and blue line train will leave
47) Sara is giving birth to her first child. She is concerned that her labor is taking longer than she thought it would. Why does giving birth usually take time
a line contains the points (82, -96) and (87, -86) what is the slope of the line in simplified form? A) 2B) 1/2C) -1/2D)-2​
need help with my homework plz
what are some gases that dissolve in water?
3. Three friends are playing a card game. To start, each player draws three cards and orders them from greatest to least. Which player ordered their cards corre
Saad and his family go to eat at Mcdonalds on a Wednesday night. Their total bill comes to 23KD. They are told they need to pay 10% tax. What is their final bil