winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

"The heated air grew quite easily hotter, as if from some enormous furnace from which it could dry at will" What technique is used here and what idea does it gi
AOP x 1002 = AOP556 what numbers are AOP
3. Use the rubric in the materials for help if needed to edit the passage. Review and edit the passage below. To show your answer, write the entire passage with
Will give brainliest!
list four characteristics of all living things
Which of the following is NOT a negative effect of indoor air pollution? Please
List three European countries/ empire that began to explore other parts of the world frist.
Which statement best describes the internal conflict in this passage? A. Chris is mad at Keith for not being happy to see him. B. Chris is angry with himself fo
NEED HELP PLEASE ANSWER ASAP
In Jungian theory, the universal memories and experiences of humankind, represented in the symbols, stories and images that occur across all cultures.