johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Help me..and thank you​
how many fighters are playable in street fighter 2?
The area of a square backyard is 25 m² square meters.What is the length of each side backyard?Draw the figure​
I tried this once before and tried continuous and it said that that was incorrect. Please help
f(x) = -3x2 Find f(-2)​
what time did julius caesar die
Question 3. When "War of the Worlds" was first heard on the radio, it caused panic in some parts of the country A. True B. False​
i need help please
HELP ME OUT PLEASE!!!!!!!!The image shows the linear graph for a family that hired a babysitter for a day. The farnily gave the babysitter some money up front t
PLEASE HELP ASAP !!!!