Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Use the Alexa’s method. Add the first two terms using the LCD (least common denominator). Write the third term as a fraction. Confirm that the relationship is t
Why are chromosomes sorted into pairs of similar length?
I need help with these questions who can help me???
Ellie uses 12.5 pounds of potatoes to make mashed potatoes.She uses one-tenth as many pounds of butter as potatoes.How many pounds of butter does Ellie use?
Which angle is the included angle for MP and MN? M N P
How many atoms does sodium silulfide have?
solve for E.G.A. 12B. 15C. 21D. 30
what is the missing portion for x/8 =6/7. sorry to bug anyone thus math hw its alot i dont understand
Find the equation of a line through (2,-4) and (-7,-4)
Cardiorespiratory fitness is most likely to improve due to which of the following types of exercise? A. bicycling B. weight lifting C. push-ups D. sit-ups