vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

From where in the solar system did scientists conduct their spectral anaylses in 1948? How do you know?
Can I get help with this problem?
f(x)=-3√(x-3)-1 which of the following graphs corresponds to the function above
A national survey of companies included a question that asked whether the company had at least one bilingual telephone operator. The sample results of 90 compan
Coherent light that contains two wavelengths, 660 nmnm (red) and 470 nmnm (blue), passes through two narrow slits that are separated by 0.490 mmmm. Their interf
What is meant by "bias due to selective survival" in cross-sectional studies? Under what circumstances might there be no selective survival bias even if the sel
Pls help I will mark BRAINLIST
what would the variables for a and b be? 3/x + 5/x^2 = (ax+b)/x^2
Chloride ions are more concentrated in the extracellular fluid around a neuron than in the intracellular fluid inside a neuron. If a neurotransmitter binds the
The formula for a volume of a cylinder is V= pi r squared h/3. solve the equation for h, or height. PLZ help ASAP