kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

5.75% of x = 28000 What is x?
Which of the following early North American cultures were known for building wigwams and longhouses? A. Eastern cultures B. Great Plains cultures C. Weste
which expression is equivalent to 5a/4 - b/8 ?
Which of the following values in the set below will make the equation 5x + 6 = 6 true? (Only input the number.) {0, 1, 2, 3, 4}
Edith is shopping for a new leather couch. Jordan’s Furniture has one that costs $3,000. However, this weekend she can get a 15% discount. How much money wil
the water company charges a residential customer $41 for the first 3,000 gallons of water used and $1 for every 200 gallons used over 3000 gallons. If the water
The GDP is $1,465.2 billion. The population is 249,793,675. Find the per capita GDP.
Mrs. chibas is making chocolate chip cookies for her daughter's class. She bought a tub of chocolate chip cookie dough that contained 57.6 ounces of dough. if e
Find the value of x to the nearest tenth.
Which of the following was a goal of the Albany Movement? Question 10 options: a. to declare Albany, Georgia the new state capital b. to move African Ame