Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

(1.3 x 10-2) (0.05) = ?
The length of human pregnancies from conception to birth is normally distributed with mean 266 days and standard deviation 16 days. What is the proportion of th
what is antibody affinity maturation?
What is the volume of the​ cylinder? Use 3.14 for piπ. hight = 11 cm Radius = 4 cm
Can someone explain this and help me with the answer?
i need question with question 2!! my homework is due on friday... someone please help
Does fhe practice comulitive test count in edguenity
Jessica added the two distances in the table to get a sum of 26.95 miles. Explain the steps you use to determine if Jessica’s answer is reasonable.
the perimeter of rhombus is 4√5cm and one of its diagonals is the square of the o​
Is boiling water a physical change