hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

WALA 27, 23, 19. 15. 11. The next number is
Justin and his sister Stephanie are discussing the results of their recent mathematics quizzes. Justin earned 63 out of 75 points, and Stephanie earned 63 out o
Heeeeelp! Can someone explain me
How did the carbon atom get from land animals back to the atmosphere?
Name three business practices for global trade
Can somebody help with this ?
Benjamin Franklin's Fascination with Electricity adapted from the National Park Service Benjamin Franklin was fascinated by electricity and gave a lot of h
A television network is deciding whether or not to give its newest television show a spot during prime viewing time at night. For this to happen, it will have t
Find the distance between (9,15) and (1,0).
What does bristle mean