awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

What is 17 less than a number g?
A major cause of the neolithic revolution was
Which answer shows these decimals written in order from greatest to least? 23.697 23.72 22.8 A. 23.72 > 23.697 > 22.8 B. 22.8 > 23. 72 > 23
Which type of stretching must be done under the supervision of a coach or a trainer?
Need help 59 points if you answer this 6th gade questions
Stanley had $10.75. he bought a notebook for $1.89 and a package of pens for $3.72 he used the rest of his money to buy as many folders as he can. if each folde
Where can you find information at school, in the community, and in cultural groups to help you avoid gang association
James was observing cells under a microscope. He observed some cells which had a layer outside the plasma membrane. What is this layer called? A. Cell membrane
how do I divide 581 by 120 ?
the "push-pull" theory is used by scientest to explain A: how people fight B: mountains C: immigration D: farming methods Can anybody please help with this?